
A decadent layered chocolate cake topped with caramel sauce, sweetened condensed milk, fresh whipped cream, and crushed Heath candy bars - a dessert so indulgent it lives up to its provocative name.
Nutrition
This dessert is high in calories, sugar, and saturated fat with minimal nutritional benefits from dairy ingredients.
| Calories | 263 kcal |
| Energy | 1099 kJ |
| Protein | 3 g |
| Total Fat | 11 g |
| Saturated Fat | 7 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Cholesterol | 26 mg |
| Carbohydrate | 33 g |
| Sugars | 28 g |
| Dietary Fibre | 1 g |
| Sodium | 75 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Better than Sex Cake
Tastes Better From Scratch (Lauren Allen)
16
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients






Equipment

Electric mixer

9x13 inch baking pan

Mixing bowl

Knife

Fork or wooden skewer
Instructions

Better than Sex Cake
Tastes Better From Scratch (Lauren Allen)
16
servings
0
per serve
0
minutes
A decadent layered chocolate cake topped with caramel sauce, sweetened condensed milk, fresh whipped cream, and crushed Heath candy bars - a dessert so indulgent it lives up to its provocative name.
Ingredients






Equipment

Electric mixer

9x13 inch baking pan

Mixing bowl

Knife

Fork or wooden skewer
Instructions
Nutrition
This dessert is high in calories, sugar, and saturated fat with minimal nutritional benefits from dairy ingredients.
| Calories | 263 kcal |
| Energy | 1099 kJ |
| Protein | 3 g |
| Total Fat | 11 g |
| Saturated Fat | 7 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Cholesterol | 26 mg |
| Carbohydrate | 33 g |
| Sugars | 28 g |
| Dietary Fibre | 1 g |
| Sodium | 75 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
