
A moist and delicious pineapple cake topped with a creamy cream cheese frosting, perfect for any occasion that calls for a tropical twist.
Nutrition
Provides moderate carbohydrates and fats from flour, sugar, and cream cheese with some vitamin C from pineapple but is high in added sugars and calories.
| Calories | 350 kcal |
| Energy | 1464 kJ |
| Protein | 4 g |
| Total Fat | 13 g |
| Saturated Fat | 5 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Cholesterol | 43 mg |
| Carbohydrate | 58 g |
| Sugars | 48 g |
| Dietary Fibre | 2 g |
| Sodium | 238 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Juicy Pineapple Heaven Cake
homecookinglive (Sloane)
12
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients












Equipment

Electric mixer

9x13 inch baking dish

Large mixing bowls

Oven

Toothpick

Whisk
Instructions

Juicy Pineapple Heaven Cake
homecookinglive (Sloane)
12
servings
0
per serve
0
minutes
A moist and delicious pineapple cake topped with a creamy cream cheese frosting, perfect for any occasion that calls for a tropical twist.
Ingredients












Equipment

Electric mixer

9x13 inch baking dish

Large mixing bowls

Oven

Toothpick

Whisk
Instructions
Nutrition
Provides moderate carbohydrates and fats from flour, sugar, and cream cheese with some vitamin C from pineapple but is high in added sugars and calories.
| Calories | 350 kcal |
| Energy | 1464 kJ |
| Protein | 4 g |
| Total Fat | 13 g |
| Saturated Fat | 5 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Cholesterol | 43 mg |
| Carbohydrate | 58 g |
| Sugars | 48 g |
| Dietary Fibre | 2 g |
| Sodium | 238 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
