
Tender lamb shanks slow-cooked in aromatic massaman curry paste with coconut milk, potatoes and onions. A rich and flavorful Thai-inspired dish perfect for a hearty dinner.
Nutrition
Provides high protein from lamb, moderate carbohydrates from potatoes and rice, with coconut milk contributing healthy fats.
| Calories | 1400 kcal |
| Energy | 5860 kJ |
| Protein | 120 g |
| Total Fat | 90 g |
| Saturated Fat | 43 g |
| Trans Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 8 g |
| Monounsaturated Fat | 33 g |
| Cholesterol | 240 mg |
| Carbohydrate | 60 g |
| Sugars | 13 g |
| Dietary Fibre | 9 g |
| Sodium | 1200 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Massaman Lamb Shanks
Simple Home Edit (Nicole)
2
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients












Equipment

Lid or foil

Oven

Knife

Cutting board

Large ovenproof frying pan
Instructions

Massaman Lamb Shanks
Simple Home Edit (Nicole)
2
servings
0
per serve
0
minutes
Tender lamb shanks slow-cooked in aromatic massaman curry paste with coconut milk, potatoes and onions. A rich and flavorful Thai-inspired dish perfect for a hearty dinner.
Ingredients












Equipment

Lid or foil

Oven

Knife

Cutting board

Large ovenproof frying pan
Instructions
Nutrition
Provides high protein from lamb, moderate carbohydrates from potatoes and rice, with coconut milk contributing healthy fats.
| Calories | 1400 kcal |
| Energy | 5860 kJ |
| Protein | 120 g |
| Total Fat | 90 g |
| Saturated Fat | 43 g |
| Trans Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 8 g |
| Monounsaturated Fat | 33 g |
| Cholesterol | 240 mg |
| Carbohydrate | 60 g |
| Sugars | 13 g |
| Dietary Fibre | 9 g |
| Sodium | 1200 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
