
Quick and easy English muffin pizzas topped with sauce, cheese, and your favorite toppings. Perfect for a fast meal or snack that's ready in minutes.
Nutrition
Provides moderate calories with good amounts of protein and calcium from cheese, though high in sodium and saturated fat.
| Calories | 300 kcal |
| Energy | 1255 kJ |
| Protein | 14 g |
| Total Fat | 12 g |
| Saturated Fat | 6 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Cholesterol | 30 mg |
| Carbohydrate | 24 g |
| Sugars | 4 g |
| Dietary Fibre | 2 g |
| Sodium | 600 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Quick English Muffin Pizzas
Yummy Toddler Food (Amy Palanjian)
4
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients





Equipment

Rimmed Baking Sheet

Oven

Knife
Instructions

Quick English Muffin Pizzas
Yummy Toddler Food (Amy Palanjian)
4
servings
0
per serve
0
minutes
Quick and easy English muffin pizzas topped with sauce, cheese, and your favorite toppings. Perfect for a fast meal or snack that's ready in minutes.
Ingredients





Equipment

Rimmed Baking Sheet

Oven

Knife
Instructions
Nutrition
Provides moderate calories with good amounts of protein and calcium from cheese, though high in sodium and saturated fat.
| Calories | 300 kcal |
| Energy | 1255 kJ |
| Protein | 14 g |
| Total Fat | 12 g |
| Saturated Fat | 6 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Cholesterol | 30 mg |
| Carbohydrate | 24 g |
| Sugars | 4 g |
| Dietary Fibre | 2 g |
| Sodium | 600 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
