
A rich and creamy pasta dish featuring tender penne tossed in a luscious lemon-infused cream cheese sauce, brightened with fresh basil and parmesan cheese for an elegant weeknight dinner.
Nutrition
Provides moderate protein from parmesan and cream cheese with carbohydrates from pasta, though high in saturated fat and sodium from dairy ingredients.
| Calories | 560 kcal |
| Energy | 2343 kJ |
| Protein | 18 g |
| Total Fat | 36 g |
| Saturated Fat | 21 g |
| Trans Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Monounsaturated Fat | 11 g |
| Cholesterol | 98 mg |
| Carbohydrate | 42 g |
| Sugars | 5 g |
| Dietary Fibre | 3 g |
| Sodium | 620 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Creamy Lemon Basil Pasta
Salt & Lavender (Natasha)
4
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients











Equipment

Large pot

Colander

Skillet
Instructions

Creamy Lemon Basil Pasta
Salt & Lavender (Natasha)
4
servings
0
per serve
0
minutes
A rich and creamy pasta dish featuring tender penne tossed in a luscious lemon-infused cream cheese sauce, brightened with fresh basil and parmesan cheese for an elegant weeknight dinner.
Ingredients











Equipment

Large pot

Colander

Skillet
Instructions
Nutrition
Provides moderate protein from parmesan and cream cheese with carbohydrates from pasta, though high in saturated fat and sodium from dairy ingredients.
| Calories | 560 kcal |
| Energy | 2343 kJ |
| Protein | 18 g |
| Total Fat | 36 g |
| Saturated Fat | 21 g |
| Trans Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Monounsaturated Fat | 11 g |
| Cholesterol | 98 mg |
| Carbohydrate | 42 g |
| Sugars | 5 g |
| Dietary Fibre | 3 g |
| Sodium | 620 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
