
Fluffy, buttery biscuits made with just three simple ingredients - self-rising flour, butter, and sour cream. Perfect for breakfast, brunch, or as a side dish.
Nutrition
Provides moderate calories and carbohydrates from flour with significant saturated fat from butter and sour cream but limited nutritional diversity.
| Calories | 180 kcal |
| Energy | 753 kJ |
| Protein | 3 g |
| Total Fat | 13 g |
| Saturated Fat | 8 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Cholesterol | 35 mg |
| Carbohydrate | 15 g |
| Sugars | 1 g |
| Dietary Fibre | 1 g |
| Sodium | 300 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Fluffy Sour Cream Biscuits
8
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients
Ingredients



Equipment

Rubber spatula

Muffin tin

Fork

Large bowl

Oven

Whisk
Instructions

Fluffy Sour Cream Biscuits
8
servings
0
per serve
0
minutes
Fluffy, buttery biscuits made with just three simple ingredients - self-rising flour, butter, and sour cream. Perfect for breakfast, brunch, or as a side dish.
Ingredients
Ingredients



Equipment

Rubber spatula

Muffin tin

Fork

Large bowl

Oven

Whisk
Instructions
Nutrition
Provides moderate calories and carbohydrates from flour with significant saturated fat from butter and sour cream but limited nutritional diversity.
| Calories | 180 kcal |
| Energy | 753 kJ |
| Protein | 3 g |
| Total Fat | 13 g |
| Saturated Fat | 8 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Cholesterol | 35 mg |
| Carbohydrate | 15 g |
| Sugars | 1 g |
| Dietary Fibre | 1 g |
| Sodium | 300 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
