
Tender, fall-off-the-bone baby back ribs slow-baked in the oven with a flavorful mustard rub and finished with barbecue sauce under the broiler for a caramelized glaze.
Nutrition
High in protein and fat with moderate sodium content from the seasoning and barbecue sauce.
| Calories | 700 kcal |
| Energy | 2929 kJ |
| Protein | 70 g |
| Total Fat | 50 g |
| Saturated Fat | 18 g |
| Trans Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 5 g |
| Monounsaturated Fat | 21 g |
| Cholesterol | 210 mg |
| Carbohydrate | 24 g |
| Sugars | 20 g |
| Dietary Fibre | 1 g |
| Sodium | 1050 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Oven Baked Baby Back Ribs
Ask Chef Dennis (Chef Dennis Littley)
4
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients
RIBS





Equipment

Aluminum Foil

Meat Thermometer

Paper Towels

Oven

Baking sheet

Kitchen shears
Instructions

Oven Baked Baby Back Ribs
Ask Chef Dennis (Chef Dennis Littley)
4
servings
0
per serve
0
minutes
Tender, fall-off-the-bone baby back ribs slow-baked in the oven with a flavorful mustard rub and finished with barbecue sauce under the broiler for a caramelized glaze.
Ingredients
RIBS





Equipment

Aluminum Foil

Meat Thermometer

Paper Towels

Oven

Baking sheet

Kitchen shears
Instructions
Nutrition
High in protein and fat with moderate sodium content from the seasoning and barbecue sauce.
| Calories | 700 kcal |
| Energy | 2929 kJ |
| Protein | 70 g |
| Total Fat | 50 g |
| Saturated Fat | 18 g |
| Trans Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 5 g |
| Monounsaturated Fat | 21 g |
| Cholesterol | 210 mg |
| Carbohydrate | 24 g |
| Sugars | 20 g |
| Dietary Fibre | 1 g |
| Sodium | 1050 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
