
A super quick keto-friendly bread made in the microwave in just 90 seconds using almond flour, perfect for low-carb diets.
Nutrition
Provides moderate protein and healthy fats from almond flour and egg while being very low in carbohydrates.
| Calories | 285 kcal |
| Energy | 1193 kJ |
| Protein | 12 g |
| Total Fat | 26 g |
| Saturated Fat | 10 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Monounsaturated Fat | 12 g |
| Cholesterol | 215 mg |
| Carbohydrate | 4 g |
| Sugars | 1 g |
| Dietary Fibre | 2 g |
| Sodium | 320 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
90-second keto/low carb bread
The Hangry Woman (Mila Clarke Buckley)
1
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients





Equipment

Ramekin

Microwave

Spoon

Knife
Instructions

90-second keto/low carb bread
The Hangry Woman (Mila Clarke Buckley)
1
servings
0
per serve
0
minutes
A super quick keto-friendly bread made in the microwave in just 90 seconds using almond flour, perfect for low-carb diets.
Ingredients





Equipment

Ramekin

Microwave

Spoon

Knife
Instructions
Nutrition
Provides moderate protein and healthy fats from almond flour and egg while being very low in carbohydrates.
| Calories | 285 kcal |
| Energy | 1193 kJ |
| Protein | 12 g |
| Total Fat | 26 g |
| Saturated Fat | 10 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Monounsaturated Fat | 12 g |
| Cholesterol | 215 mg |
| Carbohydrate | 4 g |
| Sugars | 1 g |
| Dietary Fibre | 2 g |
| Sodium | 320 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
