
Crispy homemade chicken nuggets that taste just like the famous fast-food version, marinated in pickle juice and coated in seasoned flour for the perfect crunch.
Nutrition
High in protein from chicken with moderate amounts of carbohydrates and fats from the flour coating and frying oil.
| calories | 420 kcal |
| energy | 1758 kJ |
| protein | 28 g |
| total fat | 21 g |
| saturated fat | 5 g |
| trans fat | 0 g |
| polyunsaturated fat | 8 g |
| monounsaturated fat | 7 g |
| cholesterol | 96 mg |
| carbohydrate | 25 g |
| sugars | 6 g |
| dietary fibre | 1 g |
| sodium | 1205 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Copycat Chick Fil A Nuggets
Eating on a Dime (Carrie Barnard)
4
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients










Equipment

Paper Towels

Large pan

Plate

Large bowl

Medium bowl

Whisk

Large ziplock bag
Instructions

Copycat Chick Fil A Nuggets
Eating on a Dime (Carrie Barnard)
4
servings
0
per serve
0
minutes
Crispy homemade chicken nuggets that taste just like the famous fast-food version, marinated in pickle juice and coated in seasoned flour for the perfect crunch.
Ingredients










Equipment

Paper Towels

Large pan

Plate

Large bowl

Medium bowl

Whisk

Large ziplock bag
Instructions
Nutrition
High in protein from chicken with moderate amounts of carbohydrates and fats from the flour coating and frying oil.
| calories | 420 kcal |
| energy | 1758 kJ |
| protein | 28 g |
| total fat | 21 g |
| saturated fat | 5 g |
| trans fat | 0 g |
| polyunsaturated fat | 8 g |
| monounsaturated fat | 7 g |
| cholesterol | 96 mg |
| carbohydrate | 25 g |
| sugars | 6 g |
| dietary fibre | 1 g |
| sodium | 1205 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
