
Rich and savory collard greens braised with crispy bacon, garlic, and shallots in chicken stock for a comforting Southern-style side dish.
Nutrition
Provides high fiber from collard greens with moderate protein from bacon, though high in sodium and saturated fat.
| Calories | 400 kcal |
| Energy | 1673 kJ |
| Protein | 15 g |
| Total Fat | 28 g |
| Saturated Fat | 9 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 4 g |
| Monounsaturated Fat | 13 g |
| Cholesterol | 40 mg |
| Carbohydrate | 12 g |
| Sugars | 5 g |
| Dietary Fibre | 6 g |
| Sodium | 933 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Bacon Braised Collard Greens
PaleOMG (juli)
3
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients








Equipment

Paper Towels

Slotted spoon

Wooden spoon

Dutch oven
Instructions

Bacon Braised Collard Greens
PaleOMG (juli)
3
servings
0
per serve
0
minutes
Rich and savory collard greens braised with crispy bacon, garlic, and shallots in chicken stock for a comforting Southern-style side dish.
Ingredients








Equipment

Paper Towels

Slotted spoon

Wooden spoon

Dutch oven
Instructions
Nutrition
Provides high fiber from collard greens with moderate protein from bacon, though high in sodium and saturated fat.
| Calories | 400 kcal |
| Energy | 1673 kJ |
| Protein | 15 g |
| Total Fat | 28 g |
| Saturated Fat | 9 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 4 g |
| Monounsaturated Fat | 13 g |
| Cholesterol | 40 mg |
| Carbohydrate | 12 g |
| Sugars | 5 g |
| Dietary Fibre | 6 g |
| Sodium | 933 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
