
Wholesome applesauce muffins made with whole wheat flour, oats, and natural sweeteners. These tender, lightly spiced muffins are perfect for breakfast or snacking.
Nutrition
Provides moderate calories with whole grain fiber, natural fruit sweetness, and protein from eggs while being relatively low in saturated fat.
| Calories | 190 kcal |
| Energy | 795 kJ |
| Protein | 4 g |
| Total Fat | 4 g |
| Saturated Fat | 3 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Cholesterol | 31 mg |
| Carbohydrate | 38 g |
| Sugars | 15 g |
| Dietary Fibre | 3 g |
| Sodium | 183 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Applesauce Muffins
Sally's Baking (Sally)
12
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients














Equipment

12-count muffin pan

Cooling rack

Large mixing bowl

Measuring spoons

Spoon

Medium mixing bowl

Measuring cups

Whisk

Oven

Toothpick
Instructions

Applesauce Muffins
Sally's Baking (Sally)
12
servings
0
per serve
0
minutes
Wholesome applesauce muffins made with whole wheat flour, oats, and natural sweeteners. These tender, lightly spiced muffins are perfect for breakfast or snacking.
Ingredients














Equipment

12-count muffin pan

Cooling rack

Large mixing bowl

Measuring spoons

Spoon

Medium mixing bowl

Measuring cups

Whisk

Oven

Toothpick
Instructions
Nutrition
Provides moderate calories with whole grain fiber, natural fruit sweetness, and protein from eggs while being relatively low in saturated fat.
| Calories | 190 kcal |
| Energy | 795 kJ |
| Protein | 4 g |
| Total Fat | 4 g |
| Saturated Fat | 3 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Cholesterol | 31 mg |
| Carbohydrate | 38 g |
| Sugars | 15 g |
| Dietary Fibre | 3 g |
| Sodium | 183 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
