
Wholesome oatmeal bars packed with peanut butter, chocolate chips, and raisins. Perfect for breakfast on-the-go or a healthy snack that satisfies your sweet tooth while providing sustained energy.
Nutrition
Provides moderate protein and fiber from oats and peanut butter with natural sugars from brown sugar and raisins.
| Calories | 240 kcal |
| Energy | 1004 kJ |
| Protein | 6 g |
| Total Fat | 11 g |
| Saturated Fat | 3 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Cholesterol | 1 mg |
| Carbohydrate | 27 g |
| Sugars | 15 g |
| Dietary Fibre | 2 g |
| Sodium | 140 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Healthy Peanut Butter Chunk Oatmeal Bars
Sally's Baking (Sally)
12
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients










Equipment

Parchment paper

Oven

8-inch square baking pan

Electric mixer or stand mixer
Instructions

Healthy Peanut Butter Chunk Oatmeal Bars
Sally's Baking (Sally)
12
servings
0
per serve
0
minutes
Wholesome oatmeal bars packed with peanut butter, chocolate chips, and raisins. Perfect for breakfast on-the-go or a healthy snack that satisfies your sweet tooth while providing sustained energy.
Ingredients










Equipment

Parchment paper

Oven

8-inch square baking pan

Electric mixer or stand mixer
Instructions
Nutrition
Provides moderate protein and fiber from oats and peanut butter with natural sugars from brown sugar and raisins.
| Calories | 240 kcal |
| Energy | 1004 kJ |
| Protein | 6 g |
| Total Fat | 11 g |
| Saturated Fat | 3 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Cholesterol | 1 mg |
| Carbohydrate | 27 g |
| Sugars | 15 g |
| Dietary Fibre | 2 g |
| Sodium | 140 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
