
A fusion dish combining Italian pasta with Mexican flavors, featuring ground beef, taco seasoning, and melted cheese for a family-friendly weeknight meal.
Nutrition
Provides high protein from ground beef and cheese while being moderate in carbohydrates from pasta and higher in sodium due to processed cheese and taco seasoning.
| Calories | 713 kcal |
| Energy | 2983 kJ |
| Protein | 46 g |
| Total Fat | 34 g |
| Saturated Fat | 16 g |
| Trans Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Monounsaturated Fat | 11 g |
| Cholesterol | 121 mg |
| Carbohydrate | 55 g |
| Sugars | 7 g |
| Dietary Fibre | 4 g |
| Sodium | 1050 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Taco Spaghetti
Delish (Maria Do)
4
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients











Equipment

Large pot

Wooden spoon

Knife

Cutting board
Instructions

Taco Spaghetti
Delish (Maria Do)
4
servings
0
per serve
0
minutes
A fusion dish combining Italian pasta with Mexican flavors, featuring ground beef, taco seasoning, and melted cheese for a family-friendly weeknight meal.
Ingredients











Equipment

Large pot

Wooden spoon

Knife

Cutting board
Instructions
Nutrition
Provides high protein from ground beef and cheese while being moderate in carbohydrates from pasta and higher in sodium due to processed cheese and taco seasoning.
| Calories | 713 kcal |
| Energy | 2983 kJ |
| Protein | 46 g |
| Total Fat | 34 g |
| Saturated Fat | 16 g |
| Trans Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Monounsaturated Fat | 11 g |
| Cholesterol | 121 mg |
| Carbohydrate | 55 g |
| Sugars | 7 g |
| Dietary Fibre | 4 g |
| Sodium | 1050 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
