
A creamy, comforting orzo pasta dish prepared risotto-style with herbs, cheese, and lemon for a rich and satisfying meal.
Nutrition
Provides moderate protein from cheese and dairy, with high carbohydrates from pasta, significant saturated fat from dairy products, and moderate sodium content.
| Calories | 713 kcal |
| Energy | 2983 kJ |
| Protein | 24 g |
| Total Fat | 21 g |
| Saturated Fat | 12 g |
| Trans Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Monounsaturated Fat | 6 g |
| Cholesterol | 71 mg |
| Carbohydrate | 80 g |
| Sugars | 5 g |
| Dietary Fibre | 3 g |
| Sodium | 800 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Creamy Orzo "Risotto"
Delish (June Xie)
4
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients

















Equipment

Large pot

Wooden spoon

Grater

Knife

Cutting board
Instructions

Creamy Orzo "Risotto"
Delish (June Xie)
4
servings
0
per serve
0
minutes
A creamy, comforting orzo pasta dish prepared risotto-style with herbs, cheese, and lemon for a rich and satisfying meal.
Ingredients

















Equipment

Large pot

Wooden spoon

Grater

Knife

Cutting board
Instructions
Nutrition
Provides moderate protein from cheese and dairy, with high carbohydrates from pasta, significant saturated fat from dairy products, and moderate sodium content.
| Calories | 713 kcal |
| Energy | 2983 kJ |
| Protein | 24 g |
| Total Fat | 21 g |
| Saturated Fat | 12 g |
| Trans Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Monounsaturated Fat | 6 g |
| Cholesterol | 71 mg |
| Carbohydrate | 80 g |
| Sugars | 5 g |
| Dietary Fibre | 3 g |
| Sodium | 800 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
