
A quick and flavorful one-pan pasta dish featuring tuna, sun-dried tomatoes, capers, and olives in a rich Mediterranean-inspired sauce.
Nutrition
Provides lean protein from tuna and healthy fats from olive oil and olives, with moderate carbohydrates from pasta.
| Calories | 1140 kcal |
| Energy | 4770 kJ |
| Protein | 48 g |
| Total Fat | 46 g |
| Saturated Fat | 7 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 6 g |
| Monounsaturated Fat | 29 g |
| Cholesterol | 42 mg |
| Carbohydrate | 144 g |
| Sugars | 12 g |
| Dietary Fibre | 9 g |
| Sodium | 1600 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
One-Pan Tuna Pasta
Delish (Justin Sullivan)
2
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients










Equipment

Food processor

Colander

Whisk

Large skillet

Knife

Cutting board
Instructions
Process sun-dried tomatoes, capers, garlic, anchovies, and olive oil until a smooth paste forms.
Working with 1 ingredient at a time, chop sun-dried tomatoes, capers, garlic, and anchovies, running your knife over the smaller pieces until you get them as fine as possible. Press the side of your knife down on the ingredients and use the edge to make a paste. Toss the ingredients together in a medium bowl and stir in the oil until a paste forms.

One-Pan Tuna Pasta
Delish (Justin Sullivan)
2
servings
0
per serve
0
minutes
A quick and flavorful one-pan pasta dish featuring tuna, sun-dried tomatoes, capers, and olives in a rich Mediterranean-inspired sauce.
Ingredients










Equipment

Food processor

Colander

Whisk

Large skillet

Knife

Cutting board
Instructions
Process sun-dried tomatoes, capers, garlic, anchovies, and olive oil until a smooth paste forms.
Working with 1 ingredient at a time, chop sun-dried tomatoes, capers, garlic, and anchovies, running your knife over the smaller pieces until you get them as fine as possible. Press the side of your knife down on the ingredients and use the edge to make a paste. Toss the ingredients together in a medium bowl and stir in the oil until a paste forms.
Nutrition
Provides lean protein from tuna and healthy fats from olive oil and olives, with moderate carbohydrates from pasta.
| Calories | 1140 kcal |
| Energy | 4770 kJ |
| Protein | 48 g |
| Total Fat | 46 g |
| Saturated Fat | 7 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 6 g |
| Monounsaturated Fat | 29 g |
| Cholesterol | 42 mg |
| Carbohydrate | 144 g |
| Sugars | 12 g |
| Dietary Fibre | 9 g |
| Sodium | 1600 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
