
Tender, marinated chicken thighs grilled with authentic Korean flavors including gochujang, sesame oil, and garlic for a deliciously spicy and sweet BBQ experience.
Nutrition
Provides high-quality protein from chicken with moderate calories, though sodium content is elevated due to marinades and sauces.
| Calories | 560 kcal |
| Energy | 2344 kJ |
| Protein | 56 g |
| Total Fat | 28 g |
| Saturated Fat | 7 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 6 g |
| Monounsaturated Fat | 11 g |
| Cholesterol | 180 mg |
| Carbohydrate | 16 g |
| Sugars | 12 g |
| Dietary Fibre | 1 g |
| Sodium | 747 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Chicken Bulgogi (Korean BBQ Chicken)
Beyond Kimchee (Hyegyoung K. Ford)
3
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients













Equipment

Aluminum Foil

Plastic wrap

Cooling rack

Meat mallet

Large mixing bowl

Oven

Half sheet pan
Instructions

Chicken Bulgogi (Korean BBQ Chicken)
Beyond Kimchee (Hyegyoung K. Ford)
3
servings
0
per serve
0
minutes
Tender, marinated chicken thighs grilled with authentic Korean flavors including gochujang, sesame oil, and garlic for a deliciously spicy and sweet BBQ experience.
Ingredients













Equipment

Aluminum Foil

Plastic wrap

Cooling rack

Meat mallet

Large mixing bowl

Oven

Half sheet pan
Instructions
Nutrition
Provides high-quality protein from chicken with moderate calories, though sodium content is elevated due to marinades and sauces.
| Calories | 560 kcal |
| Energy | 2344 kJ |
| Protein | 56 g |
| Total Fat | 28 g |
| Saturated Fat | 7 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 6 g |
| Monounsaturated Fat | 11 g |
| Cholesterol | 180 mg |
| Carbohydrate | 16 g |
| Sugars | 12 g |
| Dietary Fibre | 1 g |
| Sodium | 747 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
