
Crispy golden spring rolls filled with seasoned ground beef and fresh vegetables, deep-fried to perfection and served with your favorite dipping sauce.
Nutrition
Provides moderate protein from beef and vegetables but is high in calories and fat due to deep frying.
| calories | 225 kcal |
| energy | 941 kJ |
| protein | 7 g |
| total fat | 18 g |
| saturated fat | 4 g |
| trans fat | 0 g |
| polyunsaturated fat | 6 g |
| monounsaturated fat | 8 g |
| cholesterol | 23 mg |
| carbohydrate | 11 g |
| sugars | 2 g |
| dietary fibre | 1 g |
| sodium | 231 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Crispy Spring Roll
Chef Lola's Kitchen (Lola Osinkolu)
8
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients














Equipment

Kitchen towel

Large frying pan

Wooden spoon or spatula

Mixing bowl

Thermometer

Deep fryer or large pot
Instructions

Crispy Spring Roll
Chef Lola's Kitchen (Lola Osinkolu)
8
servings
0
per serve
0
minutes
Crispy golden spring rolls filled with seasoned ground beef and fresh vegetables, deep-fried to perfection and served with your favorite dipping sauce.
Ingredients














Equipment

Kitchen towel

Large frying pan

Wooden spoon or spatula

Mixing bowl

Thermometer

Deep fryer or large pot
Instructions
Nutrition
Provides moderate protein from beef and vegetables but is high in calories and fat due to deep frying.
| calories | 225 kcal |
| energy | 941 kJ |
| protein | 7 g |
| total fat | 18 g |
| saturated fat | 4 g |
| trans fat | 0 g |
| polyunsaturated fat | 6 g |
| monounsaturated fat | 8 g |
| cholesterol | 23 mg |
| carbohydrate | 11 g |
| sugars | 2 g |
| dietary fibre | 1 g |
| sodium | 231 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
