
Tender, fall-off-the-bone BBQ spare ribs slow-baked in Dr. Pepper with a flavorful spice rub for the ultimate comfort food experience.
Nutrition
High in protein and fat with moderate carbohydrates from the brown sugar and soda, providing substantial calories and sodium.
| Calories | 467 kcal |
| Energy | 1953 kJ |
| Protein | 30 g |
| Total Fat | 33 g |
| Saturated Fat | 13 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 4 g |
| Monounsaturated Fat | 14 g |
| Cholesterol | 75 mg |
| Carbohydrate | 23 g |
| Sugars | 22 g |
| Dietary Fibre | 1 g |
| Sodium | 417 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
BBQ Pork Spare Ribs
The Anthony Kitchen (Kelly Anthony)
6
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients
For The Rub:







For The Ribs:




Equipment

Paper Towels

Large baking dish

Small bowl

Oven
Instructions

BBQ Pork Spare Ribs
The Anthony Kitchen (Kelly Anthony)
6
servings
0
per serve
0
minutes
Tender, fall-off-the-bone BBQ spare ribs slow-baked in Dr. Pepper with a flavorful spice rub for the ultimate comfort food experience.
Ingredients
For The Rub:







For The Ribs:




Equipment

Paper Towels

Large baking dish

Small bowl

Oven
Instructions
Nutrition
High in protein and fat with moderate carbohydrates from the brown sugar and soda, providing substantial calories and sodium.
| Calories | 467 kcal |
| Energy | 1953 kJ |
| Protein | 30 g |
| Total Fat | 33 g |
| Saturated Fat | 13 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 4 g |
| Monounsaturated Fat | 14 g |
| Cholesterol | 75 mg |
| Carbohydrate | 23 g |
| Sugars | 22 g |
| Dietary Fibre | 1 g |
| Sodium | 417 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
