
Tender, flavorful pulled chicken made effortlessly in a slow cooker with BBQ sauce and spices. Perfect for sandwiches, wraps, or serving over rice.
Nutrition
Provides high-quality protein from chicken with moderate sodium from BBQ sauce and seasonings
| Calories | 280 kcal |
| Energy | 1172 kJ |
| Protein | 47 g |
| Total Fat | 8 g |
| Saturated Fat | 2 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Cholesterol | 130 mg |
| Carbohydrate | 5 g |
| Sugars | 5 g |
| Dietary Fibre | 0 g |
| Sodium | 700 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Slow Cooker Pulled Chicken
The Anthony Kitchen (Kelly Anthony)
6
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients








Equipment

Slow Cooker

Forks
Instructions

Slow Cooker Pulled Chicken
The Anthony Kitchen (Kelly Anthony)
6
servings
0
per serve
0
minutes
Tender, flavorful pulled chicken made effortlessly in a slow cooker with BBQ sauce and spices. Perfect for sandwiches, wraps, or serving over rice.
Ingredients








Equipment

Slow Cooker

Forks
Instructions
Nutrition
Provides high-quality protein from chicken with moderate sodium from BBQ sauce and seasonings
| Calories | 280 kcal |
| Energy | 1172 kJ |
| Protein | 47 g |
| Total Fat | 8 g |
| Saturated Fat | 2 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Cholesterol | 130 mg |
| Carbohydrate | 5 g |
| Sugars | 5 g |
| Dietary Fibre | 0 g |
| Sodium | 700 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
