
Tender, fall-off-the-bone country-style pork ribs slow-cooked with BBQ sauce, onions, and aromatic spices for an easy, flavorful meal.
Nutrition
Provides substantial protein from pork ribs with moderate amounts of fat and carbohydrates from barbecue sauce, along with various vitamins and minerals.
| Calories | 800 kcal |
| Protein | 60 g |
| Total Fat | 45 g |
| Saturated Fat | 16 g |
| Trans Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 5 g |
| Monounsaturated Fat | 21 g |
| Cholesterol | 180 mg |
| Carbohydrate | 30 g |
| Sugars | 24 g |
| Dietary Fibre | 2 g |
| Sodium | 1050 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Country-Style Pork Ribs in the Slow Cooker
The Anthony Kitchen (Kelly Anthony)
4
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients











Equipment

Aluminum Foil

Paper Towels

Pastry brush

Small mixing bowl

Slow Cooker

Whisk

Baking sheet
Instructions
Preheat your oven broiler. Transfer cooked ribs to a foil-lined baking sheet, and brush with extra BBQ sauce. Broil for 3–5 minutes, or until caramelized and bubbly. Do not take your eyes off of the oven; watch closely so nothing burns.
Spoon onions and pan juices over ribs. Serve with extra BBQ sauce on the side, if desired.

Country-Style Pork Ribs in the Slow Cooker
The Anthony Kitchen (Kelly Anthony)
4
servings
0
per serve
0
minutes
Tender, fall-off-the-bone country-style pork ribs slow-cooked with BBQ sauce, onions, and aromatic spices for an easy, flavorful meal.
Ingredients











Equipment

Aluminum Foil

Paper Towels

Pastry brush

Small mixing bowl

Slow Cooker

Whisk

Baking sheet
Instructions
Preheat your oven broiler. Transfer cooked ribs to a foil-lined baking sheet, and brush with extra BBQ sauce. Broil for 3–5 minutes, or until caramelized and bubbly. Do not take your eyes off of the oven; watch closely so nothing burns.
Spoon onions and pan juices over ribs. Serve with extra BBQ sauce on the side, if desired.
Nutrition
Provides substantial protein from pork ribs with moderate amounts of fat and carbohydrates from barbecue sauce, along with various vitamins and minerals.
| Calories | 800 kcal |
| Protein | 60 g |
| Total Fat | 45 g |
| Saturated Fat | 16 g |
| Trans Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 5 g |
| Monounsaturated Fat | 21 g |
| Cholesterol | 180 mg |
| Carbohydrate | 30 g |
| Sugars | 24 g |
| Dietary Fibre | 2 g |
| Sodium | 1050 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
