
A hearty salad featuring tender pulled pork over fresh lettuce and cabbage, topped with pickles, crispy onions, and cheese, finished with a tangy barbecue-style sauce.
Nutrition
High in protein from pulled pork and cheese while providing fiber from fresh vegetables, though moderate in sodium and fat from the sauce and fried toppings.
| Calories | 473 kcal |
| Energy | 1982 kJ |
| Protein | 28 g |
| Total Fat | 31 g |
| Saturated Fat | 8 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 6 g |
| Monounsaturated Fat | 14 g |
| Cholesterol | 63 mg |
| Carbohydrate | 16 g |
| Sugars | 13 g |
| Dietary Fibre | 3 g |
| Sodium | 700 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Pulled Pork Salad
The Anthony Kitchen (Kelly Anthony)
6
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients
For The Barbecue Vinaigrette:











Pickled Red Onion (optional):



For The Salad:






Equipment

Small mixing bowl

Large salad bowl

Whisk
Instructions
For the sauce, in a small mixing bowl, whisk together ketchup, mayonnaise, water, sugar, chili powder, cumin, salt, garlic powder, onion powder and black pepper. Slowly, drizzle in the canola oil, whisking all the while. Refrigerate until ready to use.

Pulled Pork Salad
The Anthony Kitchen (Kelly Anthony)
6
servings
0
per serve
0
minutes
A hearty salad featuring tender pulled pork over fresh lettuce and cabbage, topped with pickles, crispy onions, and cheese, finished with a tangy barbecue-style sauce.
Ingredients
For The Barbecue Vinaigrette:











Pickled Red Onion (optional):



For The Salad:






Equipment

Small mixing bowl

Large salad bowl

Whisk
Instructions
For the sauce, in a small mixing bowl, whisk together ketchup, mayonnaise, water, sugar, chili powder, cumin, salt, garlic powder, onion powder and black pepper. Slowly, drizzle in the canola oil, whisking all the while. Refrigerate until ready to use.
Nutrition
High in protein from pulled pork and cheese while providing fiber from fresh vegetables, though moderate in sodium and fat from the sauce and fried toppings.
| Calories | 473 kcal |
| Energy | 1982 kJ |
| Protein | 28 g |
| Total Fat | 31 g |
| Saturated Fat | 8 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 6 g |
| Monounsaturated Fat | 14 g |
| Cholesterol | 63 mg |
| Carbohydrate | 16 g |
| Sugars | 13 g |
| Dietary Fibre | 3 g |
| Sodium | 700 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
