
A fragrant herb-infused butter perfect for basting and flavoring turkey with fresh rosemary, sage, and thyme combined with seasoning.
Nutrition
High in saturated fat and calories from butter with minimal vitamins and minerals from fresh herbs.
| Calories | 103 kcal |
| Energy | 429 kJ |
| Protein | 0 g |
| Total Fat | 11 g |
| Saturated Fat | 7 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Cholesterol | 31 mg |
| Carbohydrate | 0 g |
| Sugars | 0 g |
| Dietary Fibre | 0 g |
| Sodium | 150 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Herb Butter for Turkey
The Anthony Kitchen (Kelly Anthony)
8
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients






Equipment

Fork

Mixing bowl

Whisk
Instructions

Herb Butter for Turkey
The Anthony Kitchen (Kelly Anthony)
8
servings
0
per serve
0
minutes
A fragrant herb-infused butter perfect for basting and flavoring turkey with fresh rosemary, sage, and thyme combined with seasoning.
Ingredients






Equipment

Fork

Mixing bowl

Whisk
Instructions
Nutrition
High in saturated fat and calories from butter with minimal vitamins and minerals from fresh herbs.
| Calories | 103 kcal |
| Energy | 429 kJ |
| Protein | 0 g |
| Total Fat | 11 g |
| Saturated Fat | 7 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Cholesterol | 31 mg |
| Carbohydrate | 0 g |
| Sugars | 0 g |
| Dietary Fibre | 0 g |
| Sodium | 150 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
