
A classic seven-layer Mexican dip featuring creamy guacamole, seasoned sour cream, bean dip, cheese, and fresh toppings. Perfect for parties and gatherings.
Nutrition
Provides healthy fats from avocados and moderate protein from cheese and dairy, though high in calories and sodium.
| Calories | 187 kcal |
| Energy | 781 kJ |
| Protein | 6 g |
| Total Fat | 16 g |
| Saturated Fat | 5 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Monounsaturated Fat | 8 g |
| Cholesterol | 15 mg |
| Carbohydrate | 8 g |
| Sugars | 2 g |
| Dietary Fibre | 3 g |
| Sodium | 327 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Mexican Layer Dip
The Anthony Kitchen (Kelly Anthony)
12
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients












Equipment

Potato Masher

Small mixing bowl

Offset spatula

Medium mixing bowl

Fork

Spoon

Serving dish
Instructions

Mexican Layer Dip
The Anthony Kitchen (Kelly Anthony)
12
servings
0
per serve
0
minutes
A classic seven-layer Mexican dip featuring creamy guacamole, seasoned sour cream, bean dip, cheese, and fresh toppings. Perfect for parties and gatherings.
Ingredients












Equipment

Potato Masher

Small mixing bowl

Offset spatula

Medium mixing bowl

Fork

Spoon

Serving dish
Instructions
Nutrition
Provides healthy fats from avocados and moderate protein from cheese and dairy, though high in calories and sodium.
| Calories | 187 kcal |
| Energy | 781 kJ |
| Protein | 6 g |
| Total Fat | 16 g |
| Saturated Fat | 5 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Monounsaturated Fat | 8 g |
| Cholesterol | 15 mg |
| Carbohydrate | 8 g |
| Sugars | 2 g |
| Dietary Fibre | 3 g |
| Sodium | 327 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
