
A creamy and tangy honey mustard dressing that's perfect for salads, sandwiches, or as a dip. Simple to make with just a few pantry staples.
Nutrition
High in calories and fat from mayonnaise with moderate sugar content from honey, providing minimal nutritional benefits.
| Calories | 240 kcal |
| Energy | 1004 kJ |
| Protein | 0 g |
| Total Fat | 25 g |
| Saturated Fat | 4 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 15 g |
| Monounsaturated Fat | 6 g |
| Cholesterol | 20 mg |
| Carbohydrate | 4 g |
| Sugars | 4 g |
| Dietary Fibre | 0 g |
| Sodium | 213 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Honey Mustard Dressing
The Anthony Kitchen (Kelly Anthony)
6
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients





Equipment

Small bowl

Whisk
Instructions

Honey Mustard Dressing
The Anthony Kitchen (Kelly Anthony)
6
servings
0
per serve
0
minutes
A creamy and tangy honey mustard dressing that's perfect for salads, sandwiches, or as a dip. Simple to make with just a few pantry staples.
Ingredients





Equipment

Small bowl

Whisk
Instructions
Nutrition
High in calories and fat from mayonnaise with moderate sugar content from honey, providing minimal nutritional benefits.
| Calories | 240 kcal |
| Energy | 1004 kJ |
| Protein | 0 g |
| Total Fat | 25 g |
| Saturated Fat | 4 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 15 g |
| Monounsaturated Fat | 6 g |
| Cholesterol | 20 mg |
| Carbohydrate | 4 g |
| Sugars | 4 g |
| Dietary Fibre | 0 g |
| Sodium | 213 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
