
Fresh Vietnamese rice paper rolls filled with prawns, vermicelli noodles, lettuce, mint and bean sprouts, served with a creamy peanut hoisin dipping sauce.
Nutrition
Provides lean protein from prawns, complex carbohydrates from vermicelli noodles, and essential vitamins from fresh herbs and vegetables
| calories | 140 kcal |
| energy | 586 kJ |
| protein | 7 g |
| total fat | 2 g |
| saturated fat | 1 g |
| trans fat | 0 g |
| polyunsaturated fat | 0 g |
| monounsaturated fat | 1 g |
| cholesterol | 31 mg |
| carbohydrate | 21 g |
| sugars | 3 g |
| dietary fibre | 1 g |
| sodium | 179 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Vietnamese Rice Paper Rolls (Spring Rolls)
RecipeTin Eats (Nagi | RecipeTin Eats)
7
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients






Vietnamese Peanut Dipping Sauce (Note 3)






Equipment

Microwave

Large bowl

Knife

Cutting board
Instructions
Place some vermicelli noodles and bean sprouts in a lettuce leaf, then roll it up, finishing seam side down. Repeat.

Vietnamese Rice Paper Rolls (Spring Rolls)
RecipeTin Eats (Nagi | RecipeTin Eats)
7
servings
0
per serve
0
minutes
Fresh Vietnamese rice paper rolls filled with prawns, vermicelli noodles, lettuce, mint and bean sprouts, served with a creamy peanut hoisin dipping sauce.
Ingredients






Vietnamese Peanut Dipping Sauce (Note 3)






Equipment

Microwave

Large bowl

Knife

Cutting board
Instructions
Place some vermicelli noodles and bean sprouts in a lettuce leaf, then roll it up, finishing seam side down. Repeat.
Nutrition
Provides lean protein from prawns, complex carbohydrates from vermicelli noodles, and essential vitamins from fresh herbs and vegetables
| calories | 140 kcal |
| energy | 586 kJ |
| protein | 7 g |
| total fat | 2 g |
| saturated fat | 1 g |
| trans fat | 0 g |
| polyunsaturated fat | 0 g |
| monounsaturated fat | 1 g |
| cholesterol | 31 mg |
| carbohydrate | 21 g |
| sugars | 3 g |
| dietary fibre | 1 g |
| sodium | 179 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
