
Crispy air-fried sweet potato fries seasoned with smoked paprika and black pepper. A healthier alternative to regular fries with a deliciously sweet and smoky flavor.
Nutrition
Provides complex carbohydrates, dietary fiber, vitamin A, and potassium with minimal added fat.
| Calories | 130 kcal |
| Energy | 544 kJ |
| Protein | 2 g |
| Total Fat | 4 g |
| Saturated Fat | 0 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrate | 25 g |
| Sugars | 5 g |
| Dietary Fibre | 4 g |
| Sodium | 1050 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Sweet Potato Fries
The Anthony Kitchen (Kelly Anthony)
4
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients





Equipment

Air fryer

Large mixing bowl

Cutting board

Chef's knife
Instructions

Sweet Potato Fries
The Anthony Kitchen (Kelly Anthony)
4
servings
0
per serve
0
minutes
Crispy air-fried sweet potato fries seasoned with smoked paprika and black pepper. A healthier alternative to regular fries with a deliciously sweet and smoky flavor.
Ingredients





Equipment

Air fryer

Large mixing bowl

Cutting board

Chef's knife
Instructions
Nutrition
Provides complex carbohydrates, dietary fiber, vitamin A, and potassium with minimal added fat.
| Calories | 130 kcal |
| Energy | 544 kJ |
| Protein | 2 g |
| Total Fat | 4 g |
| Saturated Fat | 0 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrate | 25 g |
| Sugars | 5 g |
| Dietary Fibre | 4 g |
| Sodium | 1050 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
