
Crispy-skinned, fluffy air fryer baked potatoes seasoned with oil, salt, and pepper. A quick and easy side dish that's perfectly cooked in under an hour.
Nutrition
Provides moderate carbohydrates, potassium, vitamin C, and dietary fiber with minimal added fat.
| Calories | 180 kcal |
| Energy | 753 kJ |
| Protein | 4 g |
| Total Fat | 3 g |
| Saturated Fat | 1 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrate | 36 g |
| Sugars | 2 g |
| Dietary Fibre | 4 g |
| Sodium | 600 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Air Fryer Baked Potatoes
The Anthony Kitchen (Kelly Anthony)
4
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients




Equipment

Fork

Air fryer
Instructions

Air Fryer Baked Potatoes
The Anthony Kitchen (Kelly Anthony)
4
servings
0
per serve
0
minutes
Crispy-skinned, fluffy air fryer baked potatoes seasoned with oil, salt, and pepper. A quick and easy side dish that's perfectly cooked in under an hour.
Ingredients




Equipment

Fork

Air fryer
Instructions
Nutrition
Provides moderate carbohydrates, potassium, vitamin C, and dietary fiber with minimal added fat.
| Calories | 180 kcal |
| Energy | 753 kJ |
| Protein | 4 g |
| Total Fat | 3 g |
| Saturated Fat | 1 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrate | 36 g |
| Sugars | 2 g |
| Dietary Fibre | 4 g |
| Sodium | 600 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
