
A classic Southern comfort food featuring creamy, peppery sausage gravy made with breakfast sausage, flour, and milk, traditionally served over warm, fluffy biscuits for a hearty breakfast or brunch.
Nutrition
Provides high amounts of protein and fat from sausage and milk, but is also high in saturated fat, sodium, and calories with moderate carbohydrates from flour.
| Calories | 400 kcal |
| Energy | 1673 kJ |
| Protein | 16 g |
| Total Fat | 30 g |
| Saturated Fat | 12 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Monounsaturated Fat | 13 g |
| Cholesterol | 53 mg |
| Carbohydrate | 12 g |
| Sugars | 5 g |
| Dietary Fibre | 0 g |
| Sodium | 533 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Sausage Gravy
The Anthony Kitchen (Kelly Anthony)
6
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients






Equipment

Wooden spoon

Whisk

Large saute pan
Instructions

Sausage Gravy
The Anthony Kitchen (Kelly Anthony)
6
servings
0
per serve
0
minutes
A classic Southern comfort food featuring creamy, peppery sausage gravy made with breakfast sausage, flour, and milk, traditionally served over warm, fluffy biscuits for a hearty breakfast or brunch.
Ingredients






Equipment

Wooden spoon

Whisk

Large saute pan
Instructions
Nutrition
Provides high amounts of protein and fat from sausage and milk, but is also high in saturated fat, sodium, and calories with moderate carbohydrates from flour.
| Calories | 400 kcal |
| Energy | 1673 kJ |
| Protein | 16 g |
| Total Fat | 30 g |
| Saturated Fat | 12 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Monounsaturated Fat | 13 g |
| Cholesterol | 53 mg |
| Carbohydrate | 12 g |
| Sugars | 5 g |
| Dietary Fibre | 0 g |
| Sodium | 533 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
