
Classic French sandwich with ham, Gruyère cheese, creamy Mornay sauce, and topped with a perfectly fried egg. A rich and indulgent brunch or lunch dish.
Nutrition
Provides high protein from eggs, ham and cheese, but is high in saturated fat and sodium from the rich Mornay sauce and processed ingredients.
| Calories | 840 kcal |
| Energy | 3517 kJ |
| Protein | 39 g |
| Total Fat | 54 g |
| Saturated Fat | 31 g |
| Trans Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 4 g |
| Monounsaturated Fat | 14 g |
| Cholesterol | 260 mg |
| Carbohydrate | 49 g |
| Sugars | 9 g |
| Dietary Fibre | 2 g |
| Sodium | 1425 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Croque Madame Sandwiches
Sweet Tea + Thyme (Eden Westbrook)
2
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients
Mornay Sauce







Sandwiches




Fried Eggs


Equipment

Nonstick Skillet

Cast iron skillet

Whisk

Baking sheet

Medium saucepan

Small bowls
Instructions
In a medium saucepan over medium heat, melt butter and add flour. Whisk constantly for about a minute. After about 2 minutes or when the mixture becomes bubbly, slowly add in milk.
Preheat broiler on low.
While the sandwiches are broiling, melt butter in a nonstick skillet. Crack two eggs into two separate small bowls and add them into the pan one by one.

Croque Madame Sandwiches
Sweet Tea + Thyme (Eden Westbrook)
2
servings
0
per serve
0
minutes
Classic French sandwich with ham, Gruyère cheese, creamy Mornay sauce, and topped with a perfectly fried egg. A rich and indulgent brunch or lunch dish.
Ingredients
Mornay Sauce







Sandwiches




Fried Eggs


Equipment

Nonstick Skillet

Cast iron skillet

Whisk

Baking sheet

Medium saucepan

Small bowls
Instructions
In a medium saucepan over medium heat, melt butter and add flour. Whisk constantly for about a minute. After about 2 minutes or when the mixture becomes bubbly, slowly add in milk.
Preheat broiler on low.
While the sandwiches are broiling, melt butter in a nonstick skillet. Crack two eggs into two separate small bowls and add them into the pan one by one.
Nutrition
Provides high protein from eggs, ham and cheese, but is high in saturated fat and sodium from the rich Mornay sauce and processed ingredients.
| Calories | 840 kcal |
| Energy | 3517 kJ |
| Protein | 39 g |
| Total Fat | 54 g |
| Saturated Fat | 31 g |
| Trans Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 4 g |
| Monounsaturated Fat | 14 g |
| Cholesterol | 260 mg |
| Carbohydrate | 49 g |
| Sugars | 9 g |
| Dietary Fibre | 2 g |
| Sodium | 1425 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
