
Tender chicken breast marinated in a zesty tequila-lime mixture with garlic, jalapeños, and cilantro. Perfect for grilling, baking, or pan-frying for a flavorful Mexican-inspired main dish.
Nutrition
Provides high-quality lean protein with minimal saturated fat and beneficial citrus nutrients from fresh lime juice.
| Calories | 300 kcal |
| Energy | 1255 kJ |
| Protein | 28 g |
| Total Fat | 9 g |
| Saturated Fat | 2 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Cholesterol | 73 mg |
| Carbohydrate | 4 g |
| Sugars | 3 g |
| Dietary Fibre | 1 g |
| Sodium | 45 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Tequila Lime Marinated Chicken
prairiecalifornian.com (Prairie Californian)
4
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients








Equipment

Meat Thermometer

Food processor or blender

Large zip-lock bag

Grill, oven, or pan
Instructions

Tequila Lime Marinated Chicken
prairiecalifornian.com (Prairie Californian)
4
servings
0
per serve
0
minutes
Tender chicken breast marinated in a zesty tequila-lime mixture with garlic, jalapeños, and cilantro. Perfect for grilling, baking, or pan-frying for a flavorful Mexican-inspired main dish.
Ingredients








Equipment

Meat Thermometer

Food processor or blender

Large zip-lock bag

Grill, oven, or pan
Instructions
Nutrition
Provides high-quality lean protein with minimal saturated fat and beneficial citrus nutrients from fresh lime juice.
| Calories | 300 kcal |
| Energy | 1255 kJ |
| Protein | 28 g |
| Total Fat | 9 g |
| Saturated Fat | 2 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Cholesterol | 73 mg |
| Carbohydrate | 4 g |
| Sugars | 3 g |
| Dietary Fibre | 1 g |
| Sodium | 45 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
