
Crispy tortilla chips loaded with seasoned ground beef, melted cheese, cowboy caviar, and fresh toppings - perfect for sharing at parties or game day.
Nutrition
High in protein from beef and cheese but also high in sodium and saturated fat from processed ingredients.
| Calories | 533 kcal |
| Energy | 2233 kJ |
| Protein | 27 g |
| Total Fat | 30 g |
| Saturated Fat | 13 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Monounsaturated Fat | 11 g |
| Cholesterol | 67 mg |
| Carbohydrate | 40 g |
| Sugars | 3 g |
| Dietary Fibre | 5 g |
| Sodium | 800 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Loaded Beef Skillet Nachos
Averie Cooks (Averie Sunshine)
6
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients








Equipment

Large skillet

Oven-safe skillet

Oven
Instructions

Loaded Beef Skillet Nachos
Averie Cooks (Averie Sunshine)
6
servings
0
per serve
0
minutes
Crispy tortilla chips loaded with seasoned ground beef, melted cheese, cowboy caviar, and fresh toppings - perfect for sharing at parties or game day.
Ingredients








Equipment

Large skillet

Oven-safe skillet

Oven
Instructions
Nutrition
High in protein from beef and cheese but also high in sodium and saturated fat from processed ingredients.
| Calories | 533 kcal |
| Energy | 2233 kJ |
| Protein | 27 g |
| Total Fat | 30 g |
| Saturated Fat | 13 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Monounsaturated Fat | 11 g |
| Cholesterol | 67 mg |
| Carbohydrate | 40 g |
| Sugars | 3 g |
| Dietary Fibre | 5 g |
| Sodium | 800 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
