
A loaded nacho-inspired rice dip with seasoned ground beef, jasmine rice, melted cheese, fresh tomatoes, jalapeños, and sour cream - perfect for sharing with tortilla chips!
Nutrition
Provides moderate protein from ground beef and cheese, with carbohydrates from rice, though high in sodium and saturated fat from processed ingredients.
| Calories | 370 kcal |
| Energy | 1548 kJ |
| Protein | 16 g |
| Total Fat | 13 g |
| Saturated Fat | 6 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Cholesterol | 57 mg |
| Carbohydrate | 37 g |
| Sugars | 4 g |
| Dietary Fibre | 2 g |
| Sodium | 570 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Loaded Nacho Rice Dip
Carolina® Rice (Carolina® Rice)
5
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients










Equipment

Medium saucepan

Large skillet

Large bowl
Instructions

Loaded Nacho Rice Dip
Carolina® Rice (Carolina® Rice)
5
servings
0
per serve
0
minutes
A loaded nacho-inspired rice dip with seasoned ground beef, jasmine rice, melted cheese, fresh tomatoes, jalapeños, and sour cream - perfect for sharing with tortilla chips!
Ingredients










Equipment

Medium saucepan

Large skillet

Large bowl
Instructions
Nutrition
Provides moderate protein from ground beef and cheese, with carbohydrates from rice, though high in sodium and saturated fat from processed ingredients.
| Calories | 370 kcal |
| Energy | 1548 kJ |
| Protein | 16 g |
| Total Fat | 13 g |
| Saturated Fat | 6 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Cholesterol | 57 mg |
| Carbohydrate | 37 g |
| Sugars | 4 g |
| Dietary Fibre | 2 g |
| Sodium | 570 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
