
A simple, healthy cake made with just egg whites, pumpkin puree, and baking powder. Light, fluffy, and perfect for breakfast or dessert with warm spices and your choice of extract.
Nutrition
Provides high protein from egg whites and beneficial nutrients from pumpkin with minimal added sugars
| Calories | 105 kcal |
| Energy | 439 kJ |
| Protein | 15 g |
| Total Fat | 1 g |
| Saturated Fat | 0 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrate | 12 g |
| Sugars | 3 g |
| Dietary Fibre | 2 g |
| Sodium | 245 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
3 Ingredient Pancake Cake
bestieswithbiceps.com (Besties with Biceps)
4
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients








Equipment

Oven

Mixing bowl

Baking dish

Parchment paper
Instructions

3 Ingredient Pancake Cake
bestieswithbiceps.com (Besties with Biceps)
4
servings
0
per serve
0
minutes
A simple, healthy cake made with just egg whites, pumpkin puree, and baking powder. Light, fluffy, and perfect for breakfast or dessert with warm spices and your choice of extract.
Ingredients








Equipment

Oven

Mixing bowl

Baking dish

Parchment paper
Instructions
Nutrition
Provides high protein from egg whites and beneficial nutrients from pumpkin with minimal added sugars
| Calories | 105 kcal |
| Energy | 439 kJ |
| Protein | 15 g |
| Total Fat | 1 g |
| Saturated Fat | 0 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrate | 12 g |
| Sugars | 3 g |
| Dietary Fibre | 2 g |
| Sodium | 245 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
