
A rich and creamy chicken casserole loaded with rotisserie chicken, cheese, and vegetables, topped with buttery cracker crumbs for the ultimate comfort food dish.
Nutrition
Provides high protein from chicken and cheese but is also high in saturated fat and sodium from dairy products and processed ingredients.
| Calories | 457 kcal |
| Energy | 1913 kJ |
| Protein | 31 g |
| Total Fat | 34 g |
| Saturated Fat | 20 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Monounsaturated Fat | 9 g |
| Cholesterol | 103 mg |
| Carbohydrate | 12 g |
| Sugars | 4 g |
| Dietary Fibre | 1 g |
| Sodium | 543 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Million Dollar Chicken Casserole
Meatloaf and Melodrama (Dee)
7
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients











Topping


Garnish


Equipment

Oven

9x11 casserole dish

Electric mixer

Large mixing bowl

Small bowl
Instructions

Million Dollar Chicken Casserole
Meatloaf and Melodrama (Dee)
7
servings
0
per serve
0
minutes
A rich and creamy chicken casserole loaded with rotisserie chicken, cheese, and vegetables, topped with buttery cracker crumbs for the ultimate comfort food dish.
Ingredients











Topping


Garnish


Equipment

Oven

9x11 casserole dish

Electric mixer

Large mixing bowl

Small bowl
Instructions
Nutrition
Provides high protein from chicken and cheese but is also high in saturated fat and sodium from dairy products and processed ingredients.
| Calories | 457 kcal |
| Energy | 1913 kJ |
| Protein | 31 g |
| Total Fat | 34 g |
| Saturated Fat | 20 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Monounsaturated Fat | 9 g |
| Cholesterol | 103 mg |
| Carbohydrate | 12 g |
| Sugars | 4 g |
| Dietary Fibre | 1 g |
| Sodium | 543 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
