
Traditional Austrian Linzer cookies with almond flour, spiced dough, and raspberry jam filling. These sandwich cookies feature a distinctive cutout window design dusted with powdered sugar.
Nutrition
Provides moderate calories from refined flours and sugar with some protein and healthy fats from almonds, but high in saturated fat from butter.
| Calories | 660 kcal |
| Energy | 2762 kJ |
| Protein | 14 g |
| Total Fat | 33 g |
| Saturated Fat | 12 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Monounsaturated Fat | 17 g |
| Cholesterol | 70 mg |
| Carbohydrate | 77 g |
| Sugars | 42 g |
| Dietary Fibre | 5 g |
| Sodium | 156 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Linzer Cookies (Traditional Recipe)
Insanely Good Recipes (Haley van der Ploeg)
4
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients












Equipment

Wire cooling rack

Round cookie cutter

Small round cutter

Parchment paper

Rolling Pin

Large bowl

Baking sheets

Small bowl

Medium bowl

Microwave

Whisk

Electric mixer
Instructions

Linzer Cookies (Traditional Recipe)
Insanely Good Recipes (Haley van der Ploeg)
4
servings
0
per serve
0
minutes
Traditional Austrian Linzer cookies with almond flour, spiced dough, and raspberry jam filling. These sandwich cookies feature a distinctive cutout window design dusted with powdered sugar.
Ingredients












Equipment

Wire cooling rack

Round cookie cutter

Small round cutter

Parchment paper

Rolling Pin

Large bowl

Baking sheets

Small bowl

Medium bowl

Microwave

Whisk

Electric mixer
Instructions
Nutrition
Provides moderate calories from refined flours and sugar with some protein and healthy fats from almonds, but high in saturated fat from butter.
| Calories | 660 kcal |
| Energy | 2762 kJ |
| Protein | 14 g |
| Total Fat | 33 g |
| Saturated Fat | 12 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Monounsaturated Fat | 17 g |
| Cholesterol | 70 mg |
| Carbohydrate | 77 g |
| Sugars | 42 g |
| Dietary Fibre | 5 g |
| Sodium | 156 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
