
Traditional Austrian butter cookies shaped into crescents, made with ground almonds and rolled in powdered sugar for a delicate, melt-in-your-mouth treat.
Nutrition
Provides moderate calories primarily from butter and flour with some protein from almonds, but high in saturated fat and sugar.
| Calories | 64 kcal |
| Energy | 268 kJ |
| Protein | 1 g |
| Total Fat | 4 g |
| Saturated Fat | 3 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Cholesterol | 11 mg |
| Carbohydrate | 6 g |
| Sugars | 2 g |
| Dietary Fibre | 0 g |
| Sodium | 0 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Viennese Crescents
365 Days of Baking and More (Lynne)
45
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients





Equipment

Electric mixer

Cookie Sheet

Wire cooling rack

Measuring cups

Measuring spoons
Instructions

Viennese Crescents
365 Days of Baking and More (Lynne)
45
servings
0
per serve
0
minutes
Traditional Austrian butter cookies shaped into crescents, made with ground almonds and rolled in powdered sugar for a delicate, melt-in-your-mouth treat.
Ingredients





Equipment

Electric mixer

Cookie Sheet

Wire cooling rack

Measuring cups

Measuring spoons
Instructions
Nutrition
Provides moderate calories primarily from butter and flour with some protein from almonds, but high in saturated fat and sugar.
| Calories | 64 kcal |
| Energy | 268 kJ |
| Protein | 1 g |
| Total Fat | 4 g |
| Saturated Fat | 3 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Cholesterol | 11 mg |
| Carbohydrate | 6 g |
| Sugars | 2 g |
| Dietary Fibre | 0 g |
| Sodium | 0 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
