
A hearty Italian-inspired meatloaf made with ground beef and pork, stuffed with mozzarella cheese cubes and topped with marinara sauce and melted cheese for a delicious twist on the classic comfort fo... show more
Nutrition
Provides high protein from ground meats and dairy but is high in saturated fat, sodium, and calories with moderate nutritional benefits.
| Calories | 350 kcal |
| Energy | 1464 kJ |
| Protein | 28 g |
| Total Fat | 24 g |
| Saturated Fat | 11 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Monounsaturated Fat | 9 g |
| Cholesterol | 106 mg |
| Carbohydrate | 6 g |
| Sugars | 3 g |
| Dietary Fibre | 1 g |
| Sodium | 400 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Italian Meatloaf
Dance Around the Kitchen (Kelsey Byrnes)
8
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients










Equipment

Large loaf pan

Large mixing bowl

Oven

Cooking spray

Knife

Cheese grater
Instructions

Italian Meatloaf
Dance Around the Kitchen (Kelsey Byrnes)
8
servings
0
per serve
0
minutes
A hearty Italian-inspired meatloaf made with ground beef and pork, stuffed with mozzarella cheese cubes and topped with marinara sauce and melted cheese for a delicious twist on the classic comfort fo... show more
Ingredients










Equipment

Large loaf pan

Large mixing bowl

Oven

Cooking spray

Knife

Cheese grater
Instructions
Nutrition
Provides high protein from ground meats and dairy but is high in saturated fat, sodium, and calories with moderate nutritional benefits.
| Calories | 350 kcal |
| Energy | 1464 kJ |
| Protein | 28 g |
| Total Fat | 24 g |
| Saturated Fat | 11 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Monounsaturated Fat | 9 g |
| Cholesterol | 106 mg |
| Carbohydrate | 6 g |
| Sugars | 3 g |
| Dietary Fibre | 1 g |
| Sodium | 400 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
