
Crispy vegan and gluten-free cabbage pancakes made with chickpea flour and potato starch. A healthy, plant-based twist on traditional savory pancakes that's quick to make and deliciously satisfying.
Nutrition
Provides plant-based protein from chickpea flour, complex carbohydrates, and essential nutrients from cabbage with minimal added fats.
| Calories | 173 kcal |
| Energy | 725 kJ |
| Protein | 6 g |
| Total Fat | 5 g |
| Saturated Fat | 1 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrate | 24 g |
| Sugars | 3 g |
| Dietary Fibre | 4 g |
| Sodium | 327 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Easy Cabbage Pancakes (Vegan, Gluten-Free)
Ellie Likes Cooking (Ellie)
3
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients






Equipment

Large mixing bowl

Fine mesh sieve

Small skillet

Spatula

Large spoon
Instructions

Easy Cabbage Pancakes (Vegan, Gluten-Free)
Ellie Likes Cooking (Ellie)
3
servings
0
per serve
0
minutes
Crispy vegan and gluten-free cabbage pancakes made with chickpea flour and potato starch. A healthy, plant-based twist on traditional savory pancakes that's quick to make and deliciously satisfying.
Ingredients






Equipment

Large mixing bowl

Fine mesh sieve

Small skillet

Spatula

Large spoon
Instructions
Nutrition
Provides plant-based protein from chickpea flour, complex carbohydrates, and essential nutrients from cabbage with minimal added fats.
| Calories | 173 kcal |
| Energy | 725 kJ |
| Protein | 6 g |
| Total Fat | 5 g |
| Saturated Fat | 1 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrate | 24 g |
| Sugars | 3 g |
| Dietary Fibre | 4 g |
| Sodium | 327 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
