
Traditional Danish-style pork burgers made with ground pork, onions, and crackers, pan-fried until golden brown and served with Dijon mustard.
Nutrition
Provides high protein from pork and eggs with moderate fat content and carbohydrates from crackers and milk.
| Calories | 420 kcal |
| Energy | 1758 kJ |
| Protein | 24 g |
| Total Fat | 30 g |
| Saturated Fat | 11 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Monounsaturated Fat | 14 g |
| Cholesterol | 120 mg |
| Carbohydrate | 8 g |
| Sugars | 2 g |
| Dietary Fibre | 1 g |
| Sodium | 700 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Danish Pork Burgers
Food.com (Lavender Lynn)
4
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients









Equipment

Large bowl

Large nonstick skillet

Spoon
Instructions

Danish Pork Burgers
Food.com (Lavender Lynn)
4
servings
0
per serve
0
minutes
Traditional Danish-style pork burgers made with ground pork, onions, and crackers, pan-fried until golden brown and served with Dijon mustard.
Ingredients









Equipment

Large bowl

Large nonstick skillet

Spoon
Instructions
Nutrition
Provides high protein from pork and eggs with moderate fat content and carbohydrates from crackers and milk.
| Calories | 420 kcal |
| Energy | 1758 kJ |
| Protein | 24 g |
| Total Fat | 30 g |
| Saturated Fat | 11 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Monounsaturated Fat | 14 g |
| Cholesterol | 120 mg |
| Carbohydrate | 8 g |
| Sugars | 2 g |
| Dietary Fibre | 1 g |
| Sodium | 700 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
