
A delicious no-bake strawberry pie featuring fresh berries arranged in a pie crust, coated with strawberry glaze, and topped with whipped cream. Perfect for summer desserts.
Nutrition
Provides moderate calories primarily from natural fruit sugars and carbohydrates with some vitamin C from fresh strawberries.
| Calories | 280 kcal |
| Energy | 1172 kJ |
| Protein | 2 g |
| Total Fat | 11 g |
| Saturated Fat | 5 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Cholesterol | 21 mg |
| Carbohydrate | 48 g |
| Sugars | 37 g |
| Dietary Fibre | 3 g |
| Sodium | 155 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
No-Bake Fresh Strawberry Pie
Confetti and Bliss (Denay | Confetti and Bliss)
8
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients




Equipment

Refrigerator
Instructions

No-Bake Fresh Strawberry Pie
Confetti and Bliss (Denay | Confetti and Bliss)
8
servings
0
per serve
0
minutes
A delicious no-bake strawberry pie featuring fresh berries arranged in a pie crust, coated with strawberry glaze, and topped with whipped cream. Perfect for summer desserts.
Ingredients




Equipment

Refrigerator
Instructions
Nutrition
Provides moderate calories primarily from natural fruit sugars and carbohydrates with some vitamin C from fresh strawberries.
| Calories | 280 kcal |
| Energy | 1172 kJ |
| Protein | 2 g |
| Total Fat | 11 g |
| Saturated Fat | 5 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Cholesterol | 21 mg |
| Carbohydrate | 48 g |
| Sugars | 37 g |
| Dietary Fibre | 3 g |
| Sodium | 155 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
