
Savory corned beef sliders with caramelized cabbage, Swiss cheese, and spicy brown mustard on toasted potato rolls. Perfect for St. Patrick's Day or game day gatherings.
Nutrition
Provides moderate protein from corned beef and cheese, with added fiber from cabbage, though high in sodium and saturated fat from processed meat and cheese.
| Calories | 300 kcal |
| Energy | 1255 kJ |
| Protein | 15 g |
| Total Fat | 18 g |
| Saturated Fat | 10 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Cholesterol | 40 mg |
| Carbohydrate | 23 g |
| Sugars | 3 g |
| Dietary Fibre | 2 g |
| Sodium | 400 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Corned Beef Sliders
The Pioneer Woman (Ree Drummond)
12
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients













Equipment

Large skillet

Baking sheet

Parchment paper

Long serrated knife

Microwave-safe bowl

Aluminum Foil

Pastry brush
Instructions

Corned Beef Sliders
The Pioneer Woman (Ree Drummond)
12
servings
0
per serve
0
minutes
Savory corned beef sliders with caramelized cabbage, Swiss cheese, and spicy brown mustard on toasted potato rolls. Perfect for St. Patrick's Day or game day gatherings.
Ingredients













Equipment

Large skillet

Baking sheet

Parchment paper

Long serrated knife

Microwave-safe bowl

Aluminum Foil

Pastry brush
Instructions
Nutrition
Provides moderate protein from corned beef and cheese, with added fiber from cabbage, though high in sodium and saturated fat from processed meat and cheese.
| Calories | 300 kcal |
| Energy | 1255 kJ |
| Protein | 15 g |
| Total Fat | 18 g |
| Saturated Fat | 10 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Cholesterol | 40 mg |
| Carbohydrate | 23 g |
| Sugars | 3 g |
| Dietary Fibre | 2 g |
| Sodium | 400 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
