
Traditional Japanese rolled omelette (tamagoyaki) made with eggs, seasonings, and cooked in layers. Can be made as dashimaki (with dashi) or atsumaki (with sugar and salt) for a sweet or savory variat... show more
Nutrition
Provides high-quality protein from eggs with moderate calories and essential amino acids.
| Calories | 140 kcal |
| Energy | 586 kJ |
| Protein | 9 g |
| Total Fat | 10 g |
| Saturated Fat | 3 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Cholesterol | 280 mg |
| Carbohydrate | 4 g |
| Sugars | 4 g |
| Dietary Fibre | 0 g |
| Sodium | 325 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Tamagoyaki 卵焼き
Chopstick Chronicles (Shihoko Ura)
2
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients
Dashimaki Tamagao




Atsumaki Tamago





Equipment

Mixing bowl

Sieve

Frying pan

Chopsticks

Kitchen paper

Kitchen towel

Sushi mat
Instructions

Tamagoyaki 卵焼き
Chopstick Chronicles (Shihoko Ura)
2
servings
0
per serve
0
minutes
Traditional Japanese rolled omelette (tamagoyaki) made with eggs, seasonings, and cooked in layers. Can be made as dashimaki (with dashi) or atsumaki (with sugar and salt) for a sweet or savory variat... show more
Ingredients
Dashimaki Tamagao




Atsumaki Tamago





Equipment

Mixing bowl

Sieve

Frying pan

Chopsticks

Kitchen paper

Kitchen towel

Sushi mat
Instructions
Nutrition
Provides high-quality protein from eggs with moderate calories and essential amino acids.
| Calories | 140 kcal |
| Energy | 586 kJ |
| Protein | 9 g |
| Total Fat | 10 g |
| Saturated Fat | 3 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Cholesterol | 280 mg |
| Carbohydrate | 4 g |
| Sugars | 4 g |
| Dietary Fibre | 0 g |
| Sodium | 325 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
