
Crispy air fryer mozzarella sticks with a golden panko coating, frozen for perfect texture and cooked to melty perfection. Served with your favorite dipping sauce.
Nutrition
High in protein and calcium from mozzarella cheese but also high in saturated fat and sodium from the cheese and breadcrumb coating.
| Calories | 210 kcal |
| Energy | 879 kJ |
| Protein | 11 g |
| Total Fat | 12 g |
| Saturated Fat | 6 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Cholesterol | 65 mg |
| Carbohydrate | 14 g |
| Sugars | 1 g |
| Dietary Fibre | 1 g |
| Sodium | 350 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Air Fryer Mozzarella Sticks
The Country Cook (Brandie Skibinski)
8
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients












Equipment

Air fryer

Small bowl

Shallow dish

Fork

Baking sheet

Parchment paper

Knife
Instructions

Air Fryer Mozzarella Sticks
The Country Cook (Brandie Skibinski)
8
servings
0
per serve
0
minutes
Crispy air fryer mozzarella sticks with a golden panko coating, frozen for perfect texture and cooked to melty perfection. Served with your favorite dipping sauce.
Ingredients












Equipment

Air fryer

Small bowl

Shallow dish

Fork

Baking sheet

Parchment paper

Knife
Instructions
Nutrition
High in protein and calcium from mozzarella cheese but also high in saturated fat and sodium from the cheese and breadcrumb coating.
| Calories | 210 kcal |
| Energy | 879 kJ |
| Protein | 11 g |
| Total Fat | 12 g |
| Saturated Fat | 6 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Cholesterol | 65 mg |
| Carbohydrate | 14 g |
| Sugars | 1 g |
| Dietary Fibre | 1 g |
| Sodium | 350 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
