
A vibrant Asian stir-fried noodle dish featuring egg noodles tossed with mushrooms, mangetout, and purple sprouting broccoli in aromatic nasi goreng paste and soy sauces, finished with fresh coriander... show more
Nutrition
Provides moderate protein from mushrooms and noodles with good fiber content from vegetables, though relatively high in sodium from soy sauces.
| Calories | 420 kcal |
| Energy | 1758 kJ |
| Protein | 15 g |
| Total Fat | 12 g |
| Saturated Fat | 2 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 5 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrate | 65 g |
| Sugars | 7 g |
| Dietary Fibre | 6 g |
| Sodium | 720 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Mushroom and mangetout mee goreng
Tesco Real Food (Tesco Real Food)
4
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients











Equipment

Large pan

Wok

Tongs

Colander

Mixing bowl

Kitchen scissors
Instructions

Mushroom and mangetout mee goreng
Tesco Real Food (Tesco Real Food)
4
servings
0
per serve
0
minutes
A vibrant Asian stir-fried noodle dish featuring egg noodles tossed with mushrooms, mangetout, and purple sprouting broccoli in aromatic nasi goreng paste and soy sauces, finished with fresh coriander... show more
Ingredients











Equipment

Large pan

Wok

Tongs

Colander

Mixing bowl

Kitchen scissors
Instructions
Nutrition
Provides moderate protein from mushrooms and noodles with good fiber content from vegetables, though relatively high in sodium from soy sauces.
| Calories | 420 kcal |
| Energy | 1758 kJ |
| Protein | 15 g |
| Total Fat | 12 g |
| Saturated Fat | 2 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 5 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrate | 65 g |
| Sugars | 7 g |
| Dietary Fibre | 6 g |
| Sodium | 720 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
