
Crispy homemade mozzarella sticks with seasoned panko coating, perfect for appetizers or snacks. Deep-fried until golden brown and served with warm marinara sauce for dipping.
Nutrition
High in protein and calcium from mozzarella cheese but also high in calories, saturated fat, and sodium due to deep-frying and cheese content.
| Calories | 190 kcal |
| Energy | 795 kJ |
| Protein | 9 g |
| Total Fat | 12 g |
| Saturated Fat | 6 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Cholesterol | 43 mg |
| Carbohydrate | 11 g |
| Sugars | 1 g |
| Dietary Fibre | 0 g |
| Sodium | 280 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Homemade Mozzarella Sticks
Sugar Spun Run (Sam Merritt)
15
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients











Equipment

Saucepan

Thermometer

Ziploc bag

Rolling Pin

Shallow dish

Wire cooking rack

Baking sheet

Paper Towels

Whisk
Instructions
While sticks are still in the freezer, fill a medium-sized saucepan 3" deep with vegetable oil. Attach a thermometer to the side and make sure it is suspended about halfway into the oil (and that it is not touching the bottom of the pot). Heat oil over medium heat until you reach a temperature of 350F (175C) then remove sticks from freezer.

Homemade Mozzarella Sticks
Sugar Spun Run (Sam Merritt)
15
servings
0
per serve
0
minutes
Crispy homemade mozzarella sticks with seasoned panko coating, perfect for appetizers or snacks. Deep-fried until golden brown and served with warm marinara sauce for dipping.
Ingredients











Equipment

Saucepan

Thermometer

Ziploc bag

Rolling Pin

Shallow dish

Wire cooking rack

Baking sheet

Paper Towels

Whisk
Instructions
While sticks are still in the freezer, fill a medium-sized saucepan 3" deep with vegetable oil. Attach a thermometer to the side and make sure it is suspended about halfway into the oil (and that it is not touching the bottom of the pot). Heat oil over medium heat until you reach a temperature of 350F (175C) then remove sticks from freezer.
Nutrition
High in protein and calcium from mozzarella cheese but also high in calories, saturated fat, and sodium due to deep-frying and cheese content.
| Calories | 190 kcal |
| Energy | 795 kJ |
| Protein | 9 g |
| Total Fat | 12 g |
| Saturated Fat | 6 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Cholesterol | 43 mg |
| Carbohydrate | 11 g |
| Sugars | 1 g |
| Dietary Fibre | 0 g |
| Sodium | 280 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
