
A classic creamy macaroni salad loaded with tender pasta, peas, hard-boiled eggs, crisp vegetables, and sharp cheddar cheese in a tangy mayonnaise dressing - perfect for picnics and potlucks.
Nutrition
Provides moderate protein from eggs and cheese while being high in carbohydrates and fats from pasta and mayonnaise.
| Calories | 360 kcal |
| Energy | 1506 kJ |
| Protein | 11 g |
| Total Fat | 23 g |
| Saturated Fat | 6 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 12 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Cholesterol | 65 mg |
| Carbohydrate | 37 g |
| Sugars | 3 g |
| Dietary Fibre | 2 g |
| Sodium | 300 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Best Ever Classic Macaroni Salad
Damn Delicious Food Recipes (Chungah)
8
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients












Equipment

Large pot

Large saucepan

Large bowl

Whisk

Colander

Knife

Cutting board
Instructions

Best Ever Classic Macaroni Salad
Damn Delicious Food Recipes (Chungah)
8
servings
0
per serve
0
minutes
A classic creamy macaroni salad loaded with tender pasta, peas, hard-boiled eggs, crisp vegetables, and sharp cheddar cheese in a tangy mayonnaise dressing - perfect for picnics and potlucks.
Ingredients












Equipment

Large pot

Large saucepan

Large bowl

Whisk

Colander

Knife

Cutting board
Instructions
Nutrition
Provides moderate protein from eggs and cheese while being high in carbohydrates and fats from pasta and mayonnaise.
| Calories | 360 kcal |
| Energy | 1506 kJ |
| Protein | 11 g |
| Total Fat | 23 g |
| Saturated Fat | 6 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 12 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Cholesterol | 65 mg |
| Carbohydrate | 37 g |
| Sugars | 3 g |
| Dietary Fibre | 2 g |
| Sodium | 300 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
