
Delicious grilled sliders with seasoned beef patties, homemade pico de gallo, and seven layers of Mexican-inspired toppings including guacamole, cheese, and jalapeños on toasted Hawaiian rolls.
Nutrition
Provides moderate protein from ground beef and cheese with high sodium content from taco seasoning and processed ingredients.
| Calories | 585 kcal |
| Energy | 2448 kJ |
| Protein | 33 g |
| Total Fat | 36 g |
| Saturated Fat | 16 g |
| Trans Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 4 g |
| Monounsaturated Fat | 12 g |
| Cholesterol | 90 mg |
| Carbohydrate | 48 g |
| Sugars | 12 g |
| Dietary Fibre | 4 g |
| Sodium | 855 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Seven Layer Sliders
FlavaNova (Nova)
8
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients

















Equipment

Outdoor grill

Cutting board

Sharp knife

Mixing Bowls

Measuring cups

Measuring spoons

Spatula

Toothpicks
Instructions

Seven Layer Sliders
FlavaNova (Nova)
8
servings
0
per serve
0
minutes
Delicious grilled sliders with seasoned beef patties, homemade pico de gallo, and seven layers of Mexican-inspired toppings including guacamole, cheese, and jalapeños on toasted Hawaiian rolls.
Ingredients

















Equipment

Outdoor grill

Cutting board

Sharp knife

Mixing Bowls

Measuring cups

Measuring spoons

Spatula

Toothpicks
Instructions
Nutrition
Provides moderate protein from ground beef and cheese with high sodium content from taco seasoning and processed ingredients.
| Calories | 585 kcal |
| Energy | 2448 kJ |
| Protein | 33 g |
| Total Fat | 36 g |
| Saturated Fat | 16 g |
| Trans Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 4 g |
| Monounsaturated Fat | 12 g |
| Cholesterol | 90 mg |
| Carbohydrate | 48 g |
| Sugars | 12 g |
| Dietary Fibre | 4 g |
| Sodium | 855 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
