
A flavorful Indian-style cabbage dish seasoned with aromatic spices like turmeric, cumin, and garam masala. Quick and easy to prepare with a perfect balance of spices.
Nutrition
Provides good amounts of fiber, vitamin C, and antioxidants from cabbage while being low in calories and naturally nutrient-dense.
| Calories | 45 kcal |
| Energy | 188 kJ |
| Protein | 2 g |
| Total Fat | 1 g |
| Saturated Fat | 0 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrate | 8 g |
| Sugars | 5 g |
| Dietary Fibre | 3 g |
| Sodium | 200 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Spiced Indian Cabbage
Food.com (Sana7149)
4
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients













Equipment

Knife

Cutting board

Pan
Instructions
I have these variations which I use depending on what I am in the mood for

Spiced Indian Cabbage
Food.com (Sana7149)
4
servings
0
per serve
0
minutes
A flavorful Indian-style cabbage dish seasoned with aromatic spices like turmeric, cumin, and garam masala. Quick and easy to prepare with a perfect balance of spices.
Ingredients













Equipment

Knife

Cutting board

Pan
Instructions
I have these variations which I use depending on what I am in the mood for
Nutrition
Provides good amounts of fiber, vitamin C, and antioxidants from cabbage while being low in calories and naturally nutrient-dense.
| Calories | 45 kcal |
| Energy | 188 kJ |
| Protein | 2 g |
| Total Fat | 1 g |
| Saturated Fat | 0 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrate | 8 g |
| Sugars | 5 g |
| Dietary Fibre | 3 g |
| Sodium | 200 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
