
A nourishing anti-inflammatory soup packed with turmeric, ginger, and cumin, featuring golden potatoes, chickpeas, quinoa, and fresh spinach in a creamy coconut broth.
Nutrition
Provides excellent sources of plant-based protein, fiber, and anti-inflammatory compounds from turmeric and ginger with essential vitamins from leafy greens.
| Calories | 280 kcal |
| Protein | 9 g |
| Total Fat | 6 g |
| Saturated Fat | 4 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrate | 48 g |
| Sugars | 8 g |
| Dietary Fibre | 9 g |
| Sodium | 400 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Anti-Inflammatory Golden Soup
gariannestable.com (Garianne Gagliardi)
6
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients















Equipment

Large soup pot

Knife

Cutting board

Wooden spoon

Can Opener

Colander
Instructions

Anti-Inflammatory Golden Soup
gariannestable.com (Garianne Gagliardi)
6
servings
0
per serve
0
minutes
A nourishing anti-inflammatory soup packed with turmeric, ginger, and cumin, featuring golden potatoes, chickpeas, quinoa, and fresh spinach in a creamy coconut broth.
Ingredients















Equipment

Large soup pot

Knife

Cutting board

Wooden spoon

Can Opener

Colander
Instructions
Nutrition
Provides excellent sources of plant-based protein, fiber, and anti-inflammatory compounds from turmeric and ginger with essential vitamins from leafy greens.
| Calories | 280 kcal |
| Protein | 9 g |
| Total Fat | 6 g |
| Saturated Fat | 4 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrate | 48 g |
| Sugars | 8 g |
| Dietary Fibre | 9 g |
| Sodium | 400 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
