
A rich and hearty Indian lentil curry made with three types of legumes, slow-cooked with aromatic spices and finished with kasoori methi and garam masala for authentic dhaba-style flavors.
Nutrition
Provides excellent plant-based protein, fiber, and complex carbohydrates with beneficial minerals from legumes and anti-inflammatory compounds from spices.
| Calories | 168 kcal |
| Energy | 703 kJ |
| Protein | 8 g |
| Total Fat | 2 g |
| Saturated Fat | 0 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrate | 29 g |
| Sugars | 3 g |
| Dietary Fibre | 7 g |
| Sodium | 120 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Dhaba Dal
Holy Cow Vegan (Vaishali Honawar)
10
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients















Equipment

Pressure cooker

Dutch oven

Blender
Instructions

Dhaba Dal
Holy Cow Vegan (Vaishali Honawar)
10
servings
0
per serve
0
minutes
A rich and hearty Indian lentil curry made with three types of legumes, slow-cooked with aromatic spices and finished with kasoori methi and garam masala for authentic dhaba-style flavors.
Ingredients















Equipment

Pressure cooker

Dutch oven

Blender
Instructions
Nutrition
Provides excellent plant-based protein, fiber, and complex carbohydrates with beneficial minerals from legumes and anti-inflammatory compounds from spices.
| Calories | 168 kcal |
| Energy | 703 kJ |
| Protein | 8 g |
| Total Fat | 2 g |
| Saturated Fat | 0 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrate | 29 g |
| Sugars | 3 g |
| Dietary Fibre | 7 g |
| Sodium | 120 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
